Produkter
Rengöringsmaskin för värmeväxlare
Används för rengöring av värmeväxlarrör
0-1400rpm hastighet justerbar
6.35mm-25.4mm rör tillämpligt
550W rengöringskraft
7.6m axel * 2st
20m vatteninlopp
universell hjul- och fotbrytare design
Pris: $950-$1200
Funktion
KT-202 Rengöringsutrustning för kylaggregat
1, Borsta framåt och bakåtfunktion, djup avkalkning och förhindra att den fastnar.
2, Tillämplig på olika diametrar av kondensor kopparrör, som effektivt kan rengöra skala, rost, etc.
3, 0-1400r/min steglös hastighetsreglering, Hastigheten kan justeras från 0 till 1400 rpm. Under normala arbetsförhållanden kan hastigheten justeras till mitttillståndet, vid denna tidpunkt är hastigheten ca 900 rpm; om det är särskilt svårt att hantera Arbetsförhållandenas hastighet kan justeras till 600 varv/min och hastigheten kan justeras till 1 400 varv/min under enkla arbetsförhållanden för att förbättra rengöringshastigheten.
4, den flexibla axeln kommer direkt in i vattnet för att skydda värden
5, Den flexibla axeln är avtagbar och lätt att underhålla, vilket förlänger livslängden på den flexibla axeln
6, Cart-stil design: vagn ram design, lätt att flytta, bekymmersfri och arbetsbesparande;
Packing lista
| huvudenhet | 1st |
| flxible nylon täckt axel | 7.6m * 2st (diameter 10mm / 12mm) |
| Nylon borste | 10st |
| vattenledning | 20m * 1st |
| fotbrytare | 1st |
Varför ska vi rengöra rör?
Kylaggregatet är en kritisk del av vattensystemcykeln. Kylaggregatets renhet har en enorm inverkan på maskinens uteffekt. Rörledningar är mottagliga för slam, mineralskalning, olika typer av skräp etc. under drift. Dessa rörpåväxtmekanismer hindrar flödet av kylvatten, minskar värmeöverföringen och skadar rörytorna. Slutresultatet av föroreningar av rörledningar är att minska värmeväxlingseffektiviteten, vilket resulterar i låg arbetseffektivitet. Maskinens långsiktiga drift i denna miljö kommer att öka maskinens förlust och förkorta livslängden.
Tillämpning:

FAQ:
F1: Är du tillverkare eller handlare?
A1: Vi är en tillverkare, fabriken ligger i Gongtou Chuangzhitiandi Industrial Park, Hefei, Anhui-provinsen, med komplett utrustningsteknik, experimentella och tillverkningsavdelningar, välkomna att besöka.
F2: Vad händer om vår personal inte har någon erfarenhet av att rengöra rör med maskin?
A2: Vi erbjuder operation videokurser. Om du stöter på några problem under drift kan du kontakta oss när som helst. Vår erfarna ingenjörspersonal kommer att ge dig lösningar enligt din faktiska situation.
F3: Hur man väljer ren borste och axel?
A3: rörens innerdiameter ≥ borstdiameter > flexibel axeldiameter
Det viktigaste är att mäta rörets inre diameter, vi kommer att tillhandahålla lämplig borste och flexibel axel enligt din storlek.
| Produktnamn | Rengöringsutrustning för kylaggregat |
| Modellnr | KT-202 |
| Kraft | 550w |
| Spänning | 220-240v/110v/120v alternativ |
| Frekvens | 50HZ/60HZ |
| Penselhastighet | 0-1400rps steglös justerbar |
| Skaft | 7.6m * 2st |
| Tillämpligt kanalområde | 6.35mm-25.4mm |
| Vikt | 27,5 kg |
Populära Taggar: värmeväxlare rör rengöringsmaskin, Kina, fabrik, pris, billigt, lifa, rotobrush, Teinnova, goodway
Du kanske också gillar
Skicka förfrågan



